Görme Engelliler

Gazipaşa İlkokulu
.
Vali Murat Germen

1928 yılında temeli atıldı. 01.10 1932 günü eğitim öğretim faaliyetlerine başladı. Okula, yapılmasına vesile olan Vali Murat Germen’in adı verildi. Yapıldığında Kastamonu’nun en görkemli binalarındandı. Ekonomik sıkıntıların hat safhada olduğu bir dönemde böyle bir binanın okul binası olarak tasarlanmış olması, cumhuriyetin kurucularının eğitim öğretime ne kadar önem verdiğini göstermesi açısından manidardır.

1939 yılına kadar adı Murat Bey Mektebi olarak kaldı. Bu tarihten sonra, eski veterinerlik binasının yanında bulunan Gazipaşa mektebinin yıkılmaya yüz tutması dolayısıyla öğretmen ve öğrencileri ile bu binaya geçmiştir. Bu tarihten itibaren de okulumuzun adı Gazipaşa olarak değişmiştir.  Okul tarihi boyunca deprem de gördü, zamanın yıpratıcı etkilerinden de kendini kurtaramadı. Değişik zamanlarda kısmi ya da kapsamlı tadilatlar gördü. Ama hep ilimizin kalbinde ona can katmaya devam etti, devam da edecek.

Okulumuz, Kastamonu’nun en bilindik okullarındandır. Zira Kastamonu’da yaşayan ve belli bir yaşın üstünde olan birçok kişi bu okuldan mezun olmuştur. Bu mezunların içerisinde kasap da vardır, zanaatkâr da. Esnaftan insanlar da, eşraftan insanlar da. Hepsi bu ıhlamurun gölgesinde soluklanmış, okulun ahşap döşemelerinde dolaşmış, merdivenlerini aşındırmışlardır. İlim irfan öğrenmiş, okuyup yazmışlardır. Sivil ve askerî bürokratlar da vardır Gazipaşa’nın gurur kaynağı, sanat ve spor adamları da. 

Gazipaşa, 1992- 1993 Eğitim –Öğretim Yılından itibaren ilköğretim okulu statüsüne kavuşmuştur. Okulumuzda halen bir müdür (Satılmış TEKECİ), iki müdür yardımcısı (Orhan Caferoğlu ve Hakan Yıldırım )38 öğretmen, iki memur ve iki destek personeliyle 918 öğrenciye hizmet vermektedir. Okulumuzun 15 dersliği, ana sınıfı, öğretmenler odası, kitaplığı ve memur odası bulunmaktadır. Okulumuzun tarihi binasından ayrı olarak bir derslik, ana sınıfı, tuvaletler, kombi dairesi ve depodan oluşan ek binaya sahiptir.2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılında 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesi dolayısıyla okulumuz ilkokula dönüştürülmüş ve adı Gazipaşa İlkokulu olmuştur.

gazigazigazi.gazigazigazigazigazigazigazigazigazigazi